Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w pewnym okresie życia człowiek ma coraz większy problem z odczytaniem drobnego tekstu? Czy wiesz jak nazywa się zdolność, która pomaga nam znaleźć ostrość patrząc na punkt w różnych odległościach? Kluczowym słowem jest AKOMODACJA.

Akomodacja to zdolność zmiany mocy układu optycznego oka, tak aby powstał wyraźny obraz oglądanych przedmiotów we wszystkich odległościach. Niestety wraz z wiekiem zdolność ta zmniejsza się, co powoduje, iż przedmioty widziane z bliskiej odległości ulegają rozmyciu. Stan ten nazywamy presbiopią.

Proces ten rozpoczyna się w życiu młodzieńczym, ale zaczyna nam bardziej doskwierać w wieku około 40 lat i dotyczy każdego z nas.

Aby zapobiegać niewyraźnemu widzeniu w „bliży”, stosuje się okulary do czytania. Wybierając swoje pierwsze okulary „do bliży” warto wiedzieć, że możemy skorzystać z wielu rozwiązań takich jak:

  • Antyrefleks – okulary do czytania z antyrefleksem zniwelują odbicia powstałe w soczewkach, spowodują, że więcej światła dotrze do naszego oka a powstały obraz będzie bardziej kontrastowy.
  • Blue Balance – soczewki dla osób, które sporo czasu spędzają korzystając z telefonu czy tabletu, odbijają one około 25% szkodliwego światła niebieskiego.
  • Office – jest to rozwiązanie dedykowane dla osób pracujących w biurze, korzystających z komputera, korzystających z okularów na nieco większej przestrzeni niż standardowe czytanie książki. Warto wiedzieć, że wraz ze zwiększaniem się mocy okularów do widzenia z bliska, tolerancja zasięgu dobrego widzenia zmniejsza się. Więc soczewka Office jest świetnym rozwiązaniem dla każdej osoby, która nie chce się ograniczać. Soczewki biurowe występują w 3 konstrukcjach, każdej dopasowanej do indywidualnych potrzeb użytkownika.
  • Soczewki dwuogniskowe – są przeznaczone dla osób, które nie chcą korzystać z dwóch par okularów – jednej do stałego noszenia, a drugiej o zwiększonej mocy do czytania. Okulary dwuogniskowe charakteryzują się tym, że w jednej parze okularów widzimy wyraźnie zarówno daleko, jak i blisko. Jest to możliwe dzięki specjalnej widocznej wtopce zamontowanej w dolnych partiach okularów.
  • Soczewki progresywne – okulary progresywne są idealnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują dobrego widzenia w każdej odległości zarówno dali, bliży jak i odległości pośredniej. Nie ograniczają nas w życiu codziennym, a korzystanie z nich z czasem jest bardzo intuicyjne. W zależności od mocy oraz oczekiwań, możemy wybrać różne konstrukcje mniej lub bardziej zaawansowane technologicznie.