Promieniowanie UV to promienie ultrafioletowe z zakresu promieniowania słonecznego o długości fal od 200-380 nm. Można je podzielić w zależności od długości fali na trzy rodzaje:

  • UVC 200-280 nm jest najbardziej szkodliwym promieniowaniem dla człowieka jednak dzięki warstwie ozonowej nie dociera ono do ziemi,
  • UVB 280-315 nm częściowo również ulega absorpcji, jednak jest przyczyną poparzeń skóry, czy czynnikiem alergii.
  • UVA 315-380 nm dociera w całości do ziemi.

Ekspozycja oczu na promieniowanie słoneczne wiąże się z zagrożeniem, którego wielkość jest uzależniona od wielu czynników. Ma tu znaczenie intensywność promieniowania, czas w jakim promieniowanie działa na nasze oczy, ale też bardzo ważna jest częstotliwość narażania na promieniowanie UV naszych oczu. Spore znaczenie ma także wiek oraz choroby współtowarzyszące każdemu z nas. Pomimo tego, iż posiadamy naturalne systemy ochronne, takie jak mrużenie powiek, zwężająca się źrenica oraz naturalną ochronę w postaci rogówki i soczewki wewnątrz-gałkowej, nasze oczy są narażone na uszkodzenia zarówno w przednim odcinku oka jak i na siatkówce.

Najbardziej na uszkodzenia narażone są dzieci do 10 roku życia, gdyż ich narząd wzroku wciąż się jeszcze kształtuje. Soczewka jest w 95% przezroczysta i przepuszcza promieniowanie UV. Zmienia się to w raz z upływem czasu, osiągając wiek 25 lat soczewka blokuje około 80% promieniowania ultrafioletowego.

Narażanie oczu na zbyt intensywne promieniowanie słoneczne może prowadzić do wielu schorzeń takich jak: ostre zapalenie spojówek, po słoneczne uszkodzenie rogówki, tłuszczyk, skrzydlik, zapalenie rogówki, zapalenie naczyniówki, zaćma, wczesna starczowzroczność, degeneracja plamki żółtej, czerniak.

Aby zapobiegać powikłaniom można dodatkowo chronić nasze oczy przed promieniami słonecznymi, stosując filtr UV w okularach, zarówno korekcyjnych jak i przeciwsłonecznych. Latem świetnym rozwiązaniem są soczewki okularowe barwione lub opcja z fotochromem. Te drugie rekomendowane są również do stałego noszenia. Dzięki zaawansowanej technologii soczewki te potrafią dostosować swój stopień zaciemnienia do panujących warunków.

Warto zauważyć, że w ofercie American Lens również bezbarwne soczewki okularowe z antyrefleksem posiadają filtry UV i w pełni chronią nasze oczy.