Wraz z wiekiem nasz układ wzrokowy zmienia się, począwszy od chwili narodzin, przez pierwsze lata istnienia, do starzenia i utraty pewnych jego funkcji. Dlatego też na różnych etapach naszego życia potrzebujemy innego typu soczewek okularowych.
Biorąc pod uwagę najmłodszych użytkowników okularów korekcyjnych, warto pamiętać zarówno o estetyce, co umożliwi dobranie mniejszych średnic soczewek, ale również o wytrzymałości soczewek co uzyskać możemy przy soczewkach wykonanych w technologii Trilogy, czyli tzw. Trivexie. Rozwiązanie to powoduje, że szkła są bardziej odporne na zniszczenia mechaniczne. U dzieci zwykle stosuje się soczewki jednoogniskowe z antyrefleksem. Zdarzają się sytuacje w których, młodzi pacjenci korzystają z soczewek dwuogniskowych lub progresywnych np.: afakia (brak soczewki w oku). Ważne jest, aby oczy dzieci również chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV odpowiednimi filtrami oraz stosować ochronę przeciwsłoneczną, użyć można w tym celu soczewek barwionych, jak i fotochromowych.

Wraz z wiekiem zmienia się styl życia oraz zapotrzebowanie na soczewki okularowe.

Zwiększa się częstotliwość pracy przed urządzeniami cyfrowymi, a wraz z nią ilość szkodliwego światła niebieskiego oraz zmęczenie naszych oczu związane ze wzmożoną pracą akomodacji. I tu rozwiązaniem może być zarówno soczewka jednoogniskowa, jak i ze wsparciem akomodacji R+. Mamy także wybór w powłokach antyrefleksyjnych, jak  Clarus II, bądź Blue Balance, które odbijają częściowo światło niebieskie. W ofercie American Lens znajdują się również soczewki dla graczy komputerowych Blue Hawk. Takie rozwiązanie zapewnia niemal 90% ochronę przed światłem wysokoenergetycznym, oraz zwiększa dynamikę widzenia w całym obszarze soczewki.

https://americanlens.pl/www.youtube.com/watch?v=z0a8Tp41JJs

Z upływem lat, nasza zdolność akomodacyjna osłabia się około 40-go roku życia
Obrazy powstałe z bliskiej odległości wzrokowej ulegają rozmyciu, począwszy od niewielkich symptomów, które narastają wraz z wiekiem, do zupełnego rozmycia bliży wzrokowej. Soczewki, które możemy zastosować u tej grupy wiekowej, to soczewki jednoogniskowe z antyrefleksem do „czytania” (typu office), które dają możliwość widzenia bliży jak i odległości pośrednich np.: monitor komputera. Dla tych, którzy potrzebują korekcji, zarówno dali jak i bliży wzrokowej, możemy zastosować soczewki progresywne bądź dwuogniskowe. Soczewki progresywne możemy podzielić na wiele kategorii względem stopnia zaawansowania czy wykorzystanych dodatkowych parametrów podczas obróbki. Jest to bezwzględnie najlepsze rozwiązanie dla osób potrzebujących kilku par okularów na różne odległości.

U osób w zaawansowanym wieku pojawiają się różnego pochodzenia zaburzenia towarzyszące wadom wzroku, więc w tym przedziale wiekowym wybierając rodzaj soczewek korygujących wadę refrakcji trudno jednoznacznie wskazać rozwiązanie. Warto skupić się na ogólnym stanie zdrowia użytkownika okularów. W związku z tym należy pamiętać o regularnych badaniach wzroku – przynajmniej raz na dwa lata oraz odpowiedniej diecie, która pomoże zachować nasz wzrok w odpowiedniej kondycji.