Z racji łatwiejszej dostępności cenowej, jak i wielu akcjom reklamowym okulary progresywne stają się coraz bliższe użytkownikom. Jednak od 1959 roku, kiedy to zostały one po raz pierwszy opatentowane narosło wokół nich wiele mitów i legend.
W naszym krótkim opracowaniu na podstawie najczęściej zadawanych pytań chcielibyśmy odpowiedzieć na nie tak, aby rozwiać ewentualne wątpliwości, a to co może być jakąkolwiek trudnością przedstawić rzetelnie i zrozumiale.
Słownik pojęć:
- addycja – różnica mocy pomiędzy mocą do dali, a mocą do czytania zapisywana na przykład w postaci: ADD 1,75, co oznacza, że osoba posiadająca wadę wzroku na dal o mocy np. +1,0, do czytania będzie miała moc +2,75 (o +1,75 więcej),
- długość strefy progresji – długość obszaru pomiędzy środkiem mocy do dali a mocą do bliży, podawana w mm,
- PD – wartość odległości pomiędzy źrenicami pacjenta w mm,
- pole wyraźnego widzenia – pole dobrego, ostrego widzenia w okularach progresywnych,
- obszary brzegowe – obszary soczewki progresywnej, w których widzenie nie jest już tak wyraźne jak w polu wyraźnego widzenia,
- dal – wszystko co znajduje się od nas w odległości większej niż 5 m,
- odległości pośrednie – wszystko co znajduje się w polu widzenia w odległości od 40 cm do 5m,
- bliż – odległość, w której czytamy lub wykonujemy inne czynności w podobnej bliskiej odległości, zazwyczaj do 40 cm
- adaptacja – proces uczenia się przez użytkownika do nowego sposobu funkcjonowania w okularach wieloogniskowych.
Okulary progresywne – co to jest?
Okulary progresywne to nazwa potoczna takich okularów, które mają zamontowane w sobie soczewki progresywne.
Soczewki progresywne (wieloogniskowe) – to takie soczewki, które mają różną moc w różnych miejscach. Górna część soczewki ma moc odpowiednią do patrzenia w dal, środkowe partie przeznaczone są do wyraźnego widzenia w odległościach pośrednich, zaś dolne partie soczewki mają moc odpowiednią do widzenia bliży czy czytania. Występują jeszcze obszary brzegowe zwykle zlokalizowane w części skroniowej i nosowej soczewki. Soczewki te mają różne moce dostosowane do różnych odległości widzenia, przez co użytkownik może widzieć w jednych okularach na różne odległości i nie musi używać kilku par okularów
Kto może używać okularów progresywnych?
Okulary progresywne dedykowane są najczęściej dla osób, które w wyniku badania wykonanego przez specjalistę, oprócz okularów do dali mają również przepisane okulary do czytania. Minimalna moc addycji (dodatku do czytania) dla większości producentów soczewek progresywnych to 0,75 dptr, a maksymalna zwykle wynosi 3,5 dptr.
Kto nie może używać soczewek progresywnych?
Adaptacja do okularów progresywnych może być utrudniona lub wręcz niemożliwa w bardzo rzadkich sytuacjach i dotyczy grupy około 2% pacjentów. Więc śmiało możemy powiedzieć, że okulary progresywne może wybrać każdy kto potrzebuje okularów do chodzenia (do dali) i czytania (do bliży).
Jakie mogę odczuwać trudności po założeniu moich nowych soczewek progresywnych?
W większości przypadków proces przyzwyczajania się jest bardzo krótki, jednak na początku mogą pojawiać się następujące objawy, a każdy z niżej opisanych stanów może utrzymać się maksymalnie kilka dni:
- lekkie „pływanie” obrazu;
- początkowo węższe pole widzenia, które w miarę użytkowania poszerza się;
- sporadycznie może wystąpić ból głowy związany ze zmianą mocy soczewki.
Czy jeśli po zakupieniu pierwszych soczewek progresywnych czuję się dziwnie i widzenie nie jest w pełni komfortowe, stabilne to znaczy, że już tak będzie przez cały czas?
Nie. Aby przyzwyczaić się do soczewek progresywnych potrzebny jest przede wszystkim… czas. Najważniejsze jest, aby używać okularów nieprzerwanie i nie zmieniać ich na stare, czy całkowicie ich zdejmować. Im dłużej będą momenty, w których będziemy je nosić, tym szybciej układ wzrokowy się przyzwyczai i tym szybciej powyższe dolegliwości ustąpią. Warto usiąść sobie wieczorem i przy włączonym świetle oglądać telewizję, to znacznie skraca czas adaptacji.
Co jeśli nie mogę się przyzwyczaić do okularów progresywnych, czy straciłem swoje pieniądze?
Każde nasze okulary objęte są tzw. gwarancją adaptacji, która w zależności od producenta trwa od 4 do 6 tygodni.
Jeśli okulary były sumiennie noszone przez 3-4 tygodnie, a dolegliwości nadal nie ustąpiły to przed upływem końca gwarancji adaptacji należy się koniecznie zgłosić do salonu optycznego, w którym zostały one zakupione celem skontrolowania wszystkich parametrów. W razie potrzeby może być potrzebna wizyta specjalisty z ramienia producenta soczewek. Jeśli po sprawdzeniu okularów i prawidłowości badania wzroku okazuje się, że pacjent nie jest w stanie komfortowo korzystać z okularów progresywnych, można je wtedy w ramach gwarancji wymienić jednorazowo na 2 komplety soczewek jednoogniskowych (dal i bliż osobno) lub zastosować inne rozwiązanie zaproponowane przez specjalistę.
Czy jeśli ktoś ma wysokie cylindry, czy jest to jakaś przeszkoda w użytkowaniu soczewek progresywnych?
Oczywiście, że nie jest. Jednak trzeba mieć na względzie, że osoba mająca wysokie cylindry będzie miała trochę inne pole widzenia niż osoba bez cylindrów oraz może się to wiązać z trochę dłuższym czasem adaptacji. Można temu zaradzić stosując soczewki wyższej klasy, których technologia potrafi zniwelować tą trudność.
Jak to jest, że w moich drugich okularach progresywnych mam mniejsze, węższe pole widzenia niż w pierwszych, które miałem przez 5 lat. Szkła kupiłem dokładnie z tej samej firmy i ten sam model co wcześniej – czy zostałem oszukany?
Na komfort użytkowania okularów progresywnych i na szerokość pola widzenia ma wpływ między innymi addycja (dodatek do czytania), całkiem możliwe że po 5 latach zmienił się Panu/Pani ten dodatek (jest pewnie wyższy), co powoduje zmniejszenie pola widzenia względem poprzednich soczewek. Można to zniwelować kupując bardziej zaawansowane technologicznie soczewki i chociaż będą pewnie droższe od poprzednich to jednak komfort powinien się znacznie poprawić.
Dlaczego soczewki progresywne mają takie różne ceny, niektóre kosztują 390zł, a inne 2500 zł. Skąd taka różnica przecież to tylko szkło?
Aby wyprodukować najlepszej klasy soczewki progresywne potrzebne jest najlepszej klasy tworzywo, droga technologia do jego obróbki oraz co również bardzo ważne wysokiej jakości powłoki antyrefleksyjne. Niektóre soczewki, które mają prostszą budowę kosztują mniej, gdyż technologie w nich zastosowane są mniej zaawansowane niż w tych drogich. Im droższa soczewka tym co do zasady nowocześniejsze zastosowano w niej technologie, które dają nam szersze, bardziej stabilne pole widzenia i szybki komfort po ich założeniu.
Po przymierzeniu okularów progresywnych od sąsiadki stwierdziłam, że te okulary nie są dla mnie – w tym nic nie widać i wszystko pływa!
Każde okulary progresywne produkowane są na miarę, według mocy przepisanej na recepcie danej osoby, według jej rozstawu źrenic PD, według odległości okularów od oczu i jeszcze wielu innych parametrów. Graniczyłoby z cudem, jeśli ktoś przymierzył czyjeś okulary progresywne i widział w nich dobrze i komfortowo. To tak jakby ktoś zamówił suknię ślubną czy garnitur u krawca, krawiec pobrałby wszystkie potrzebne pomiary, parametry z każdego fragmentu ciała i według nich uszył bardzo komfortowy produkt. A później np. tą samą suknię przymierzy… teściowa.
Dużo pracuję przy komputerze, czy okulary progresywne zapewnią mi odpowiedni komfort widzenia?
Okulary progresywne powinny zapewnić również widzenie w odległości, w której znajduje się komputer. Jednak na to czy widzenie będzie w pełni komfortowe i czy spełni oczekiwania pacjenta wpływa wiele czynników. Te czynniki jest w stanie określić i ocenić specjalista. Optyk i na podstawie wywiadu oraz parametrów technicznych dobierze soczewki takiej klasy, które powinny zapewnić maksymalny komfort. Należy jednak pamiętać, że soczewki progresywne, nie zawsze sprawdzą się jako idealny wybór, gdy ktoś potrzebuje ich do bardzo konkretnych czynności wykonywanych przez wiele godzin. Jeśli ktoś spędza wiele godzin przed komputerem, tutaj rozsądnym i bardzo komfortowym rozwiązaniem mogą być soczewki biurowe, tzw. Office, dedykowane szczególnie dla osób, dla których wzrok jest narzędziem pracy w bliży i odległości pośredniej.
Jak często powinno się zmieniać szkła progresywne?
Okulary progresywne w pełni spełniają swoją funkcję wtedy, kiedy parametry w jakich zostały przepisane są aktualne. Jeśli komuś szybko zmienia się wada wzroku niezbędna będzie częstsza wymiana soczewek nawet po roku. W większości przypadków, jeśli wada wzroku jest ustabilizowana soczewki progresywne mogą zapewnić komfort widzenia przez 2 lata i więcej.
Moje okulary progresywne się zepsuły, bo żeby widzieć wyraźnie telewizor muszę podnosić głowę do góry, kiedyś tak nie było.
Taki objaw wskazuje na to, że okulary nie tyle się zepsuły co wada wzroku zmieniła się tak, że patrząc przez obszary niższe niż te do dali, czyli mocniejsze, widać wyraźniej. Konieczna wydaje się być tutaj wizyta u specjalisty celem zbadania wzroku.
Okulary zakupiłam niedawno, bo jakieś 5 miesięcy temu i widziałam w nich doskonale, od kilku dni jednak coś się zmieniło, źle mi się w nich patrzy i jakoś dziwnie leżą na nosie.
Prawdopodobnie pod wpływem użytkowania oprawki trochę się rozregulowały, a okulary progresywne, by spełniały dobrze swoje funkcje muszą być zawsze odpowiednio dopasowane. Pewnie więc wystarczy podejść do salonu, w którym je Pani zakupiła, aby je wyregulować.
Jestem kierowcą czy będę widział dobrze w okularach progresywnych i jakie mam kupić tańsze czy droższe?
Przy zakupie okularów progresywnych bardzo ważną rzeczą jest, aby dokładnie opowiedzieć doradcy w salonie optycznym jaki charakter życia Pan prowadzi, jaką ma Pan pracę oraz hobby. Na podstawie tych informacji specjalista pomoże dobrać takie soczewki, które w najlepszym stopniu będą mogły spełnić Pana oczekiwania. Oczywiście soczewki progresywne mogą być również dla kierowców.
Jak widać temat soczewek progresywnych ich użytkowania jest szeroki i z pewnością tych pytań i odpowiedzi można by było zacytować więcej. Jednak najważniejszą rzeczą jest, aby mieć świadomość, że to nie jest nic strasznego.
Ponadto trzeba pamiętać, że każdy klient jest chroniony gwarancją adaptacji, z której należy korzystać jeśli występują w użytkowaniu jakieś trudności, które nie chcą ustąpić.
Najnowsze komentarze