Każdy użytkownik okularów prędzej czy później staje przed dylematem co zrobić w słoneczne dni. Rynek optyczny oferuje nam kilka rozwiązań. Pierwszym i najbardziej oczywistym wyborem są okulary przeciwsłoneczne, dalej patrząc polaryzacyjne. Co jednak w przypadku osób z chorobami oczu czy nadwrażliwością na światło?

Każdy wyżej wymieniony przypadek wymaga posiadania dwóch par okularów, ale jest to rozwiązanie na dłuższą metę męczące i problematyczne w zmiennych warunkach nasłonecznienia. Rozwiązaniem znanym od lat są soczewki fotochromowe, coraz częściej nazywane „inteligentnymi”. Pierwsze tego typu szkła pojawiły się już w okolicy lat 60, jednak dość duże zabarwienie wstępne i długi czas reakcji (rozjaśniania i przyciemniania) nie zachęcał użytkowników do ich wyboru. Całe szczęście od tamtej pory minęło wiele czasu, a technologia mocno ewoluowała również w optyce okularowej.

Zaczynając korzystać z okularów z fotochromem powinniśmy poznać ich zasadę działania. W procesie zabarwienia bierze udział promieniowanie UV oraz aktywne jony srebra. Soczewka zwiększa swoje zabarwienie wprost proporcjonalnie do natężenia promieniowania lub zmniejsza po jego ustaniu.  W tej chwili niekwestionowanym liderem w produkcji tej technologii jest firma Transitions i to właśnie na jej przykładzie opisane zostaną wady i zalety użytkowania fotochromów.

Na temat fotochromów przez lata powstało kilka mitów które nie do końca są prawdziwe. Wielu ludzi uważa, że są one przeznaczone jedynie dla osób starszych. Druga kwestia to duże zabarwienie wstępne, a tym samym nieestetyczny wygląd. Po pierwsze wiek użytkownika nie ma żadnego znaczenia, jeżeli ma to wpłynąć na jego komfort. Po drugie w obecnych czasach często możemy minąć kogoś w galerii handlowej i nie będziemy nawet wiedzieli, że korzysta z fotochromów. Wprowadzenie nowych generacji fotochromów pozwoliło ograniczyć wstępne zabarwienie do około 5%, co przy odbarwionej soczewce na pierwszy rzut oka jest niewidoczne. Mnogość zastosowań jest właściwie nieograniczona. Niezależnie od tego czy jesteśmy użytkownikami okularów jedno, dwu czy wieloogniskowych każde z nich da się wyprodukować w wersji z fotochromem. Co ważne, możemy również wybrać dowolną powłokę uszlachetniającą w zależności od naszych potrzeb i wymagań. Dzięki temu wielu użytkowników, którzy zdecydowali się na fotochromy, nie wyobraża sobie powrotu do zwykłych szkieł. W jednej parze okularów mają okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne –  chroniące ich wzrok przed promieniami słonecznymi. Dodatkowa zaleta to zabezpieczenie oczu przed promieniowaniem UVA i UVB.

Żeby być rzetelnym trzeba wspomnieć o nieco słabszej stronie fotochromów. O ile proces zabarwienie (nawet do 90%) mieści się w kilku sekundach, o tyle proces odwrotny wygląda nieco inaczej. Nawet najbardziej zaawansowane fotochromy, aby się odbarwić potrzebują kilku minut, ma na to wpływ kilka czynników między innymi temperatura. Może być to problem dla użytkowników, którzy wchodzą do pomieszczenia z mocno nasłonecznionego miejsca i chcą natychmiastowego odbarwienia. Trzeba również pamiętać, żeby nie traktować okularów fotochromowych jako typowych okularów przeciwsłonecznych. Przy dłuższym plażowaniu lub wyjeździe na egzotyczne wakacje warto zaopatrzyć się w okulary z klasycznymi barwionymi lub polaryzacyjnymi szkłami korekcyjnymi głownie ze względu na mocniejsze zabarwienie soczewki i nieco inne właściwości.

Trochę inaczej wygląda to w przypadku kierowców. Szyby samochodowe mają właściwość ograniczenia promieniowania UV, a tym samym blokowania fali świetlnej poniżej 400 nanometrów, która to jest potrzebna do aktywowania klasycznego fotochromu. Wychodząc temu naprzeciw firma Transitions wprowadziła na rynek fotochrom dedykowany kierowcom o nazwie XTRActive. Soczewki te przez wykorzystanie niższej fali światła widzialnego nie potrzebują promieni UV, aby się aktywować i zabarwić. Dodatkowa funkcja tego rozwiązania to zmiana barwy soczewek w niewielkim stopniu również w pomieszczeniach. Poziom zabarwienia za szybą auta wynosi około 50%, jest to zależne między innymi od temperatury, nasłonecznienia czy kąta nachylenia szyby czołowej.

Okulary z soczewkami fotochromowymi to:

  • świetna alternatywa dla zwykłych okularów,
  • możliwość posiadania okularów 2w1 (do korekcji i przeciwsłonecznych),
  • brak ograniczenia zmiany okularów z korekcji na słońce,
  • niezauważalne dostosowanie się do warunków oświetlenia,
  • ochrona wzroku niezależnie od pory roku.