Wielu z użytkowników okularów korekcyjnych, w warunkach silnego nasłonecznienia odczuwa ogromny dyskomfort. Istnieje jednak szereg rozwiązań, które umożliwiają oprócz korygowania wad refrakcji, polepszenie jakości widzenia w rożnych warunkach nasłonecznienia. Bardzo popularnym rozwiązaniem są soczewki barwione. Takie rozwiązanie wraz z oprawą tworzy okulary przeciwsłoneczne.Stosuje się je zarówno w plano (tzw. zerówach), jak i w soczewkach korekcją. Dzięki temu uzyskuje się okulary blokujące szkodliwe promieniowanie UV i poprawiające komfort widzenia, estetykę, a także funkcjonalność soczewek przeciwsłonecznych.

By uzyskać efekt barwienia w przypadku soczewek organicznych odbywa się to poprzez zanurzenie soczewki w odpowiednio przygotowanej kąpieli. Barwniki wnikają w drobniutkie pory tworzywa organicznego, z którego wykonana jest soczewka. Pory te rozszerzają się w podwyższonej temperaturze i zamykają po ostudzeniu. Pigmenty zostają „uwięzione” w porach tworzywa na głębokości setnych części milimetra.

A co z filtrami UV? Wszystkie soczewki barwione – przeciwsłoneczne posiadają filtr UV chroniący nasze oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. Wyróżniane są 4 kategorie filtrów, w zależności od stopnia ich zaciemnienia. Najkorzystniejsze dla naszej szerokości geograficznej są filtry UV o kategorii 2 i 3, natomiast na szczególnie mocne słońce warto wybrać te z filtrem kategorii 4.  Będzie on jednak przyciemniał soczewki zbyt mocno dla osób prowadzących samochód.

Należy pamiętać o tym, aby wybierać kolory soczewek aby okulary przeciwsłoneczne dopasować pod kątem wykorzystania ich w odpowiednich warunkach. Wybór powinien zależeć przede wszystkim od naszej aktywności, natężenia promieni słonecznych i indywidualnych preferencji. Niektóre oczy są bardziej wrażliwe na światło i wymagają mocniejszej ochrony.

Podstawowymi barwami soczewek przeciwsłonecznych są: szary, brązowy i ciemnozielony. Każdy kolor inaczej wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie.

  • Szary – soczewki odpowiednie dla wszystkich, lecz nie dla każdego będą one wystarczające. Szare soczewki nie zmieniają widzianych kolorów i zachowują rzeczywisty kontrast, dając najbardziej naturalny obraz. Są najczęściej stosowane tworząc z oprawą okulary przeciwsłoneczne Uniwersalne i odpowiednie na co dzień.
  • Brąz – dla wrażliwych oczu najlepsze będą soczewki w kolorze brązowym, ponieważ wyostrzają ostrość widzenia i kontrast, dzięki czemu oczy mniej się męczą. Sprawdzają się podczas mocnego, ostrego słońca – łagodzą barwy i poprawiają głębię ostrości. Brązowe soczewki idealnie spełniają oczekiwania osób podczas trekkingu, wspinaczek górskich i narciarstwa. Odpowiednie również do jazdy na rowerze, biegania, żeglugi, strzelectwa i łucznictwa. Ponadto idealnie podkreślają charakter oprawy, w którą są oprawione.
  • Ciemnozielony – na pogodę i niepogodę. W czasie niewielkiego nasłonecznienia najlepiej sprawdzą się soczewki w zielonym kolorze. To odpowiedni wybór okularów przeciwsłonecznych na jesień. Poprawia kontrast widzenia podczas słabego nasłonecznienia. Z kolei w warunkach bardzo jasnego światła – odciąża oko i zmniejsza poziom jego zmęczenia. Zielone soczewki są dobre podczas wszystkich aktywności, jednak nie należy ich stosować kierując samochodem. Uniemożliwiają prawidłowe rozpoznawanie kolorów, co jest konieczne w ruchu drogowym.

Po decyzji związanej w wyborem koloru zabarwienia soczewek, można dodatkowo skupić się na wyborze stopnia zabarwienia danego koloru.
Najdelikatniejsze zabarwienie zaczyna się już od 15%, a najciemniejsze i zarazem najbardziej uniwersalne posiadają zabarwienie do 85%.
Oprócz standardowego barwienia soczewek na całej jej powierzchni, istnieje również możliwość stworzenia soczewek barwionych gradalnie. Barwienie gradalne to barwienie, w którym zmienia się nasycenie koloru. U góry soczewki jest on ciemniejszy do coraz jaśniejszego u dołu, w zależności od preferencji osoby użytkującej okulary są to przedziały od 0-30%, 0-50%, 15-70%, 15-90%.
Barwienie gradalne staje się coraz bardziej popularne, ponieważ jest bardzo efektowne – prezentuje się stylowo zarówno w oprawach męskich, jak i damskich. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku takich soczewek – zależnie od wielkości tarczy oprawy – ochrona wzroku przed słońcem będzie nieco słabsza niż w tradycyjnych soczewkach przeciwsłonecznych. Przy dużym nasłonecznieniu może i tak zaistnieć potrzeba przymrużenia oczu.

Wszystkie ww. produkty znajdziecie w portfolio naszych soczewek okularowych American Lens BOD.